Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
  • Neredeyim :

Bahşili

BAHŞİLİ İLÇESİ

Bahşili ilçesinin tarihi geçmişi hakkında elimizde yeterli kaynak bulunmamaktadır. Mevcut kaynaklardan edinilen bilgilere göre Bahşili Anadolu’da Türkleşme- İslamlaşma sürecinde ilk açılan yerleşim bölgelerindendir. Öncesinde yüzlerce yıl çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Bugünkü Bahşili’ye temel teşkil eden yerleşim birimi eski adıyla Bahşili Köyü yeni adıyla Bahçeli mahallesidir. Bahşili köy olarak ilk önce Bala ilçesinin bir nahiyesine, daha sonra sıra ile Kalecik ve Keskin İlçesine ve son olarak da 1989 tarihinde Kırıkkale’nin il olması nedeniyle Kırıkkale’ye bağlanmıştır. 1984 tarihinde Belediye statüsünü kazanmasının ardından 1990 yılında çıkarılan bir kanunla da ilçe olmuştur.

Bahşili ismi ile ilgili çeşitli varsayımlar ileri sürülmekte ise de bunların arasında en fazla kabul göreni Sultan Murat’ın emrindeki bir grup askere "Orta Anadolu’da kendinize bir yurt edinin" diyerek bağışta bulunması üzerine bu toprakların Bahşili olarak anılmaya başlanmasıdır.

            Bahşili ilçesi Kırıkkale şehir merkezine 5, Ankara’ya 80, Ankara – Kayseri yoluna ise 3 km. mesafede, Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’a 11 km. kıyısı bulunan 243 km2 yüzölçümüne sahip 700 rakımlı bir yerleşim birimidir.

İlçe kuzeyde Yahşihan, güneyde Karakeçili, doğuda Kırıkkale ve Keskin, batıda ise Ankara’nın Elmadağ ilçeleri ile çevrilidir. İlçeye bağlı Karaahmetli Beldesinde bulunan Kızılırmak nehri üzerinde Kapulukaya Baraj Gölü  bulunmaktadır.

Bahşili İlçesi engebeli bir arazi üzerinde kurulmuştur. İlçenin batısında yer alan Küre Dağı’nın yüksekliği 1552 m. olup, 1774 m. rakımlı Denek Dağı’ndan sonra yörenin en yüksek dağıdır. 


Kul Dedeoğlu Türbesi

Dikdörtgen plana sahip olan türbe, düzgün kesme taş ve moloz taş örgülü olarak inşaa edilmiştir. Örtü sistemi olarak beşik tonoz kullanılmıştır. Kapısının iki yanında birer kitabe bulunmaktadır.

Celal Bayar Piknik Alanı
DSC_0117.JPG

Bahşılı merkezde bulunan piknik alanı doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir mesire alanıdır.

Karaahmetli Tabiat Parkı
KARA AHMETLİ TABİAT PARKI.1.jpg

KARA AHMETLİ TABİAT PARKI.jpg

Karaahmetli Tabiat Parkına Bahşılı ilçesi’nin Karaahmetli köyünden ulaşılmaktadır. Karaahmetli Tabiat Parkının ve Kapulukaya Baraj gölünün sağladığı doğal kaynak değerleri yanında günü birlik piknik, doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı ve kuş gözlemciliği gibi çeşitli aktiviteler yapılabilir.