Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
  • Neredeyim :

Delice

DELİCE İLÇESİ

İlçe merkezinde ‘’ Çömelek Kaya ‘’ adıyla bilinen bölgede çıkan tarihi kalıntılardan, ilçeye ilk yerleşenlerin Hitit’ler olduğu sanılmaktadır. 1760–1780 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Türkmen ve Yörük boylarını mecburi iskâna tabi tutması sonucu Çorum ayanı Mahmut Bey tarafından görevlendirilen Demirci KARABEKİR ve KARADUMAN adlı şahısların obalarını toplayarak ilçe merkezinin şimdiki adıyla KARABEKİR Mahallesi olan yerleşim yerinde bir köy kurdukları, kurucusu KARABEKİR adına izafeten de buraya KARABEKİR adının verildiği bilinmektedir. Kaynaklarda ilçenin ilk adının Piran olduğu yazılıdır. İlçe şimdiki adını ise Delice Irmağı’ndan almıştır.

Delice İlçesi doğuda Sungurlu(Çorum) ve Yerköy (Yozgat), batıda Keskin(Kırıkkale) ve kısmen Balışeyh(Kırıkkale) ve kısmen de Sulakyurt(Kırıkkale) ilçeleriyle sınırlıdır. Bu sınırların sadece doğusunu Delice Irmağı çizmektedir.  

 Keskin ( Kırıkkale ) ilçesine bağlı bir köy iken 1928 yılında bucak haline getirilen Delice, 1946 yılında Kırıkkale ilçe olunca buraya bağlanmış ve 1960 yılında 36 bağlı köy ile birlikte ilçe şekline getirilmiştir.

DSC_0349.JPG      DSC_0355.JPG

DSC_0379.JPG       DSC_0466.JPG